Kowary


Miasto położone w dolinie Jedlicy pomiędzy górskimi pasmami Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Miasto swymi korzeniami sięga XII w. W 1355 roku istniała już osada górnicza.

Do Kowar turystów przyciąga jedna ze sztolni, którą wydrążyli robotnicy w poszukiwaniu uranu. Zgromadzono w niej eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranowych rud.  Turyści poznają tu bogatą historię kowarskiego górnictwa. Od 2001 roku  w sztolni można skorzystać z terapi radonowej. Ta terapia wspomaga leczenie schorzeń narządu ruchu, chorób kobiecych, bezpłodności, impotencji, układu krążenie, oddechowego, nadciśnienia, alergi. To piąty ośrodek stosujący terapie tego typu.

W “Skarbcu Walonów” zobaczymy skarby, które kryje ziemia, spotkamy zielarzy przygotowujących uzdrawiające mikstury z karkonoskich ziół. W “Przedsionku Tartaru”, znajdziemy drzwi, których – jak głosi legenda – lepiej nie otwierać.

Na terenie dawnej fabryki dywanów w 2003 roku powstał Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zwiedzający są oprowadzani przez obsługę parku, gdzie przy poszczególnych modelach są opowiadane ciekawostki związane z przeszłością i stanem aktualnym obiektów. Dolny Śląsk w pigułce składającej się z 35 tabletek za jedyne 14 zł w sezonie 2010.