"Dwunastu Apostołów"


               Na ziemi kamiennogórskiej leży urokliwa wieś Chełmsko Śląskie. Dziwna to wieś z ratuszem, rynkiem i pomnikiem Świętego Nepomucena pośrodku rynku. Niewiele się tutaj zmieniłow od początków XX wieku, i to przyciąga każdego, kto choć raz tutaj zawitał. Oczywiście przydałaby się renowacja tego niezwykłego miasteczka, ale niestety .......

           Początki Chełmska Śląskiego sięgają XIII wieku. Pierwsza wiarygodna wiadomość o mieście noszącym tę nazwę pochodzi z 1289 r. XII i XIII w. to rozkwit przemysłu w Chełmsku. Produkty tu wytworzone sprzedawane były na całym świecie.W ten czas powstały najpiękniejsze kamieniczki. Po zlikwidowaniu w 1810 roku zakonu Cystersów w Krzeszowie, w Chełmsku władze objął burmistrz i czteroosobowa rada miejska. Pod koniec XIX wieku doszło do uprzemysłowienia tkactwa. W tym czasie do Chełmska dojeżdżał pociąg. Miasto było zelektryfikowane i zwodociągowane. Przed II wojną światową Chełmsko aspirowało do rangi kurortu turystycznego. Ciekawa architektura oraz dobrze rozbudowana baza turystyczna przyciągały gości.

 Z niezwykle malowniczych  "Dwunastu Apostołów"  ocalało jedenaście domów. Domy tworzące zespół "Dwunastu Apostołów" to dziś jedyny tego typu obiekt w Polsce. Stoją przy ulicy Sądeckiej.  Z zespołu  "Siedmiu Braci"  pozostał niestety tylko jeden. Pozostałe spłonęły w latach 50. XX w.

            Produktem lokalnym Chełmska Ślaskiego jest ,, Bomba Apostołow".To nie zwykłe ciasto wraz z doskonała kawą spróbujemy w kawiarni ,, U Apostoła" w Chełmsku Śląskim.

W domu pod numerem 15 mieści się sympatyczny sklepik z pamiątkami. Można tu kupić wyroby z lnu. Pod numerem 19 działa jedyny w "Dwunastu Apostołach" warsztat tkacki. Pan Zbigniew Białas prowadzi pracownię artystycznego tkactwa ręcznego. Odwiedzający izbę podpatrują pracujących przy krosnach, mogą też sami spróbować zgłębić tajniki tkania. Izba działa przez cały rok, codziennie w godz. 9.00-17.00.