Sztolnie i Skarbiec Walonów    Kowary to miasto położone w dolinie Jedlicy pomiędzy górskimi pasmami Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Miasto swymi korzeniami sięga XII w. W 1355 roku istniała już osada górnicza

    Do Kowar turystów przyciąga jedna ze sztolni, którą wydrążyli robotnicy w poszukiwaniu uranu. Proponowana trasa ma długość1200 m. Zgromadzono w niej eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranowych rud. Podczas godzinnej wycieczki turyści poznają bogtą historię kowarskiego górnictwa.W “Skarbcu Walonów” zobaczymy skarby, które kryje ziemia, w “Kapliczce św. Barbary”. “Komorze Laborantów” spotkamy zielarzy przygotowujących uzdrawiające mikstury z karkonoskich ziół. W “Przedsionku Tartaru”, znajdziemy drzwi, których – jak głosi legenda – lepiej nie otwierać. Panowie i Panie mogą spróbować "Potencjałki" – wody, którą jako dar natury dla kowarskich gwarków pozostawił w sztolniach sam mityczny Priam.

Sztolnie Kowary - Podziemna Trasa Turystyczna "Sztolnie Kowary" poprowadzi Cię przez świat legend, tajemnic i historii prawdziwej.

Ceny biletów

22 zł – normalny
18 zł – ulgowy (dzieci i młodzież ucząca się, studenci, renciści, emeryci)
0,10 zł - dzieci di lat 5 
Bilet rodzinny
56 zł (2+1) - dwie osoby dorosłe + dziecko do 18 r.ż.
72 zł (2+2) - dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci do 18 r.ż.
Bilet grupowy
15 zł - szkolny
18 zł - biznesowy
5 zł – zezwolenie na fotografowanie

ATRAKCJE DODATKOWE

STRZELNICA AIR ARMS (rodzaje broni: karabinek z lunetą, pistolet z celownikiem, rewolwer USA):
6 zł / 3 strzały 
10 zł / 5 strzałów
15 zł/ 10 strzałów
39 zł/ komplet 30 strzałów

POSZUKIWANIE SKARBÓW WALOŃSKICH: 
30 zł / osoba (min. 15 osób) - dzieci
40 zł / osoba (min. 15 osób) - dorośli

BIESIADA W PODZIEMNYM BARIUM (zwiedzanie sztolni połączone z biesiadą w Barium - pieróg sulicki, barszcz Wiedźmy Walońskiej lub kwaśnica mocy, grzane wino i nalewka walońska)

od 49 zł / osoba (grupa min. 15 os., wymagana wcześniejsza rezerwacja)